Zavřít X:

DRLIK Rollerski

Sun sport, s.r.o, Kšírova 32, Brno 619 00, IČ: 26219689, DIČ: CZ26219689, tel: 420 541 248 595, e-mail: rollerski@jesenik.com


podrobné hledání

DRLIK Rollerski - výroba kolečkových lyží SPEED
Cz En
přihlásit | registrovat

Proč kolečkové lyže

Využívání kolečkových lyží je báječný způsob, jak dosáhnou výhod kardiovaskulárního rozvoje při sportu, který se jeví jako výhradně zimní a závislý na sněhu. Jízda na kolečkových lyžích asi nejvěrněji simuluje lyžování na sněhu. Pro sportovce je to jeden z mála sportů , který spaluje kalorie rychleji než jiná aktivita snad kromě vodního póla. Jízda na kolečkových lyžích vám umožní navíc získat rovnováhu, rytmus a sílu.
Pokud jste lyžař či nadšenec z vesničky vzdálené od střediska desítky kilometrů, je to pro vás nejlepší způsob, jak zdokonalit lyžařskou techniku. Ta se těžko piluje, pokud se na lyže nemůžete dostat v zimě tak často, jak by bylo potřeba. Ti, kteří nemohou kvůli problémům s koleny či jiným zdravotním problémům běhat, často bez potíží přecházejí na trénink na kolečkových lyžích.
Studie dělaná ve Švédsku prokázala totožnou náročnost pro metabolismus organizmu při porovnávání tréninku na sněhu a s kolečkovými lyžemi. Testy byly prováděny při delším vytrvalostním zatížení a při závodním zatížení. Zaznamenávaly se u jednotlivých závodníků hodnoty pulsu, úroveň laktátu a časy každého lyžaře. Statisticky bylo prokázáno, že úroveň jednotlivých hodnot byla takřka totožná ( Anders Ek a Dr. Karin Piehl Aulin ). I proto se přikláníme k tomuto způsobu suché přípravy jako k optimálnímu.  
 

Jaké kolečkové lyže

Rozhodněte se jestli chcete kolečkové lyže pro bruslení nebo klasický styl. Plně univerzální kolečkové lyže bohužel nelze vyrobit. Jestliže chcete trénovat obě techniky systematicky, nevyhnete se nákupu dvou párů lyží. Klasické či skate lyže mají rozdílnou kolovou geometrii, klasické šasi je delší a používá kolečko se zarážkou pro zajištění odrazu. I kolečka se sjíždí jiným způsobem. Začněte s kolečkovými lyžemi pro techniku kterou preferujete, později se můžete rozhodnout pro pořízení dalšího páru 

 

Kolečkové lyže pro klasickou techniku

Mají delší nosník, širší kolečka a antireverzní mechanizmus umožňující klasický odraz.

CLASSIC COMPOSITE 3.0 jsou kolečkové lyže s pružným kompozitovým nosníkem vyrobeným podobnou technologií jako běžecké lyže. Tyto kolečkové lyže poskytují stejný pocit při odrazu jako na zimních lyžích, vysoký komfort a vynikající tlumení vibrací na méně kvalitním povrchu. Antireverzní přední kolečko umožňuje klasický odraz. Váhový limit jezdce je 90 kg.  Sugestivní vylíčení testu těchto lyží najdete v horní liště. 

CLASSIC CARBON 1.0 jsou kolečkové lyže s karbonovým nosníkem, které poskytují obdobný jízdní komfor jako lyže Classic Composite. Navíc však model Carbon nabízí nižší hmotnost, a to rovnou o 200g ve srovnání s modelem Composit! Díky nižší hmotnosti se tak tento model ještě více podobá klasickým běžkám. Nižší hmotnost lyží tedy ocení zejména závodníci, kteří řeší každý gram svého vybavení. 

Lyže Classic Carbon nedisponují, kvůli zachování nízké hmotnosti, plastovým chráničem spodní strany lyže! Je tedy zapotřebí vždy opatrně zdolávat veškeré terénní pekážky, tak aby se spodní strana lyže zbytečně neodírala.

 

Důležité upozornění: Všechny klasické lyže je po jízdě v dešti nebo na mokrém asfaltu nutné nechat řádně vyschnout v teplé místnosti. V zimě je třeba  kolečkové lyže skladovat v teplých a suchých prostorách. Jinak hrozí koroze volnoběžného mechanizmu.
 

Kolečkové lyže pro bruslení 

Mají kratší nosník s užšími, volně se otáčejícími kolečky. 

SKATE ALU 1.0 jsou hlinikové kolečkové lyže, které vynikají především svou odolnosti, nízkou hmotností a obratností. Jedná se tak o model lyží vhodný zejména pro začínající lyžaře či težší lyžaře s hmotností nad 90 Kg. Začínající lyžaři ocení zejména nízkou hmotnost a velmi dobrou ovladatelnost. Výhodou je také odolnost lyží vůči hrubému zacházení. Těžší lyžaři zase ocení nosnost lyží až 110 Kg!

SKATE ALU 2.0 jsou stejně jako varianta Alu 1.0 velmi odolné hliníkové lyže, které si poradí i s těžšími lyžaři (nosnost lyží do 110 kg). Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma modely je tak v délce jejich nosníků. Model lyží Alu 1.0 má délku 535 mm, zatímco model 2.0 má délku 620 mm. Delší lyže jsou o něco těžší a méně obratné, ale svými jízdnými vlastnostmi se více podobají běžkám. Jedná se tak o varinatu vhodnou zjméne pro ty, kteří se chtějí na kolečkových lyžích více věnovat rozvoji správné techniky.

SKATE COMPOSITE 3.0 jsou kolečkové lyže s pružným kompozitovým nosníkem, vyrobeným podobnou technologií jako běžecké lyže. Pro vyšší stability mají tyto lyže navíc snížený nosník. Kolečkové lyže Skate Composite poskytují stejný pocit při odrazu jako na zimních lyžích, vysoký komfort a vynikající tlumení vibrací na méně kvalitním povrchu. Tento mode lyží tedy poskytuje vyšší jizdní komfort než lyže Skate Alu, což je však vykoupeno jejich vyšší hmotností. Váhový limit jezdce je 90 kg. Velmi sugestivně napsaný test kolečkových lyží najdete v horní liště.

Kolečka na bruslení

RC 100 jsou základní kolečka střední (medium) rychlosti, se kterými jsou standardně dodávány lyže Drlik Skate Composite. V rámci dané kategorie však patří k těm rychlejším. Kolečka jsou vhodná především pro začínající lyžaře, kteří ještě nejezdí "velké porce" kilometrů.

RS 100 nabízíme ve třech rychlostech, a to rychlá (FAST), střední (MEDIUM) a pomalá (SLOW). Nejprodávanější kolečka jsou MEDIUM, v porovnání s kolečky RC 100 jsou však znatelně pomalejší. Řada RS 100 nabízí možnost kombinovat více rychlostí koleček, čímž lze vyladit rychlost lyží přesně dle Vašich představ. Kolečka RS 100 jsou vhodná pro zkušenější lyžaře, kteří ocení výrazně vyšší životnost těchto koleček (v porovnání s RC 100) či možnost volby pomalejších koleček. 

ELITE kolečka taktéž nabízíme v rychlostech FAST, MEDIUM  a SLOW. Kolečka ELITE Medium jsou však o trochu pomalejší než kolečka RS 100 Medium. Opět i řada koleček  ELITE umožňuje kombinovat více rychlostí. Navíc však řada ELITE nabízí především, díky vyšší vrstvě "gumy", lepší tlumení vibrací vznikajících při jízdě. Kromě toho nabízí tato řada koleček ještě o něco lepší životnost a grip na mokrém asfaltu. Rovněž výměna ložisek je, díky palstovému středu, jednodduší než v případě řady RS 100. 

 

Ostatní vybavení 

  • Délky holí se používají stejné jako při lyžování na sněhu. Na jaře se zimní talíře vymění za letní koncovky,  vyrobené z plastu, který je pevný i při  letních teplotách. Na podzim se zimní talíře nalepí zpět. Při použití zimních talířů v létě hrozí nebezpečí vylomení hrotů. 
  • Vázání lze sice použít stejné jako na běžky, ale doporučujeme zvolit vázání určené přímo na kolečkové lyže, jako např. Rottefella Rollerski
  • Běžně se používají zimní boty. Existují však i letní varianty bot, tedy boty určené přímo na kolečkové lyže, které při jízdě příjemně větrají 
  • Je doporučena cyklistická přilba a rukavice. 
  • Všechny kolečkové lyže můžete pohodlně přenášet ve vaku.     

 

 

Drlik ROLLERSKI

Kontakty

Partneři